Stort Åbent Hus-event på Hammelev Rideskole med
opvisning af verdensstjernen – og RHO-æresmedlem – Anna Kasprzak

Der bliver ridning og heste i alle afskygninger, når Rideskolen Hammelev søndag den 29. oktober inviterer til Åbent Hus. Der er gratis adgang.

 Verdensstjernen Anna Kasprzak og en af hendes fantastisk dygtige dressurheste bliver hovedattraktionen, men programmet er spækket med rideoplevelser fra bredde til elite, når Rideskolen Hammelev inviterer til Åbent Hus arrangement søndag den 29. oktober.

Man kan også opleve ”live-undervisning” med klubbens dygtige underviser Sally Lundquist og det festlige kvadrillehold, der møder i sjov udklædning og viser deres flot koordinerede holdprogram.

Og så er der naturligvis mulighed for at få en ridetur selv på en af klubbens elevheste, ligesom der i forbindelse med Åbent Hus arrangementet afholdes et Rideudstyrsmarked, hvor man kan sælge hvad man måske ikke bruger mere eller er vokset fra eller omvendt købe, hvis man lige mangler noget til sin store hobby og vil lave en god handel.

Klubbens cafeteria har åbent i rytterstuen hele dagen, hvor der blandt andet serveres kaffe og kage.

Håber på mange besøgende

”Vi håber, at mange vil komme og opleve ridesporten og hvad Hammelev Rideklub har at byde på”, siger klubformand Henrik Fredslund Midtgård.

”Vi har både plads til den ambitiøse konkurrencerytter og bredderytteren, der bare vil ride en gang imellem, enten i en af hallerne eller i den nærliggende skov. Hammelev Rideskole er privilegeret ved at ligger fantastisk, tæt på motorvej og dejlige mark og skovområder, som medlemmerne benytter flittigt”, siger formanden, der dog særligt glæder sig over ridestjernen Anna Kasprzaks visit.

Anna har trådt sin første ridestøvler i Hammelev

”Vi er meget stolte af Anna Kasprzak, som startede sin ridekarriere i Hammelev Rideklub, i daglig tale RHO. Hun er i dag æresmedlem i klubben, og selvom hun ikke længere kommer her så tit længere, så er vi er glade for og stolte over, at hun finder tid i sit stramme konkurrenceprogram til at vise sin store kunnen frem til vores Åbent Hus arrangement og i det hele taget følger med i, hvad der sker i hendes moderklub, som hun stadig repræsenterer ved nationale stævner”, siger Henrik Fredslund Midtgård glad og stolt.

Program for dagen: